Ebruland
Ebruland English Nederlands Español ???????
Siteyi Favorilerine Ekle Bize Yazın Site Haritası
   
 
SİTEDE ARA
 
Mustafa A. Akdemir Hakkında

Ebru Çeşitleri
Taraklı Ebru

Taraklı Ebru
Taraklı Ebru

Ebru teknesinin eni ve boyuna göre ayarlanmış, belli aralıklarla dizilmiş toplu iğne, tel veya ince çiviyle hazırlanan taraklar kullanılarak yapılan geleneksel türk ebrusudur. Teknede önce gelgit ebrusu oluşturulur, daha sonra gelgit enine hazırlandıysa boyuna, boyuna hazırlandıysa enine tarak yardımıyla tarama yapılır. Eğer istenirse üzerine enine ve boyuna (S) harfleri çizilerek, taraklı şal ebrusu veya başka motifler de oluşturulabilir.

Kumlu Ebru

Kumlu Ebru
Kumlu Ebru

Teknenin iyice kullandıktan sonra dibinde kalan kitreden oluşturulur. Kitrenin kirlenmesiyle oluşan mukavemet ve boyadaki su oranının az olmasıyla, teknede boyada çatlaklar oluşturmasıyla elde edilir.
Kumlu Ebru, Ömür Erkan Kolleksiyonundan alınmıştır.

Hatip Ebrusu

Hatip Ebrusu
Hatip Ebrusu

Ayasofya Camii Hatibi Mehmet Efendi’nin denemesi ile başladığından bu isimle anılmaktadır. Zemine battal ebru yapılır. Sonra Hatip ebrusunda kullanılacak renkler seçilir. Tekneye boyuna ve enine olmak üzere istenilen sayıda eşit aralıklı boya damlatılır. Burada boyaların çaplarının eşit olmasına dikkat etmek gerekir. Daha sonra biz yardımıyla şekil verilir.

Çiçekli Ebru

Çiçekli Ebru1918 yılında merhum üstat Necmeddin Okyay ilk denemelerini yapmış ve bilahare geliştirmiştir. Dolayısı ile bu tarz ebrular Necmeddin Ebrusu adı ile de anılmaktadır.  Yukarıda bahsi geçen herhangi bir ebru çeşidi ile zemin hazırlanır. Genellikle hafif, açık renkli olmasına dikkat edilir. Bu zeminlerin üzerine biz yardımı ile damlatılan boyalara şekil verilerek yaprak ve çiçek desenleri elde edilir. Bu türde bugüne kadar lale, karanfil, sümbül, menekşe, gelincik ve papatya desenleri sıkça kullanılmıştır. Başka çiçek türlerini de denemek mümkündür.

Çift Baskılı Ebru

Hatip Ebrusu
Çift Baskılı Ebru

Ebrulanmış kağıtlara kuruduktan sonra tekrar yeni bir desenle ebru yapmak mümkündür. Gerektiğinde ikiden fazla desen de aynı kağıda alınabilir.

Akkase Ebru

Akkase Ebru
Akkase Ebru

Aynı zemin üzerine birden fazla ebru baskısı yaparak yazı ve desen birlikteliği şeklinde elde edilen ebru çeşididir. Önce yazı, arap zamkı ile hazırlanmış sıvı ve şeffaf mürekkeple hafif ebru üzerine fırçayla sürülerek veya kamış kalem ile yazılır. Kuruduktan sonra daha koyu veya yoğun bir desen aynı kağıda tatbik edildiğinde, arap zamkı olan yerler boyayı almayacağından yazı veya desen gözükür. Ayrıca arap zamkı yerine koyu kitre, silikon, çeşitli şeffaf sonuç veren yapıştıcılar da kullanılabilir.
Akkase Ebru, Feridun Özgören Kolleksiyonundan alınmıştır.

MODERN EBRULAR

Pipetli Ebru
Pipetli Ebru

Pipetli Ebrular ve Ebristan sahibi meşhur ebruzenimiz Hikmet Barutçugil beyefendinin Barut Ebrusu bu gruptan sayılabilir. Barut Ebrusu, Hikmet Barutçugil Kolleksiyonundan alınmıştır. Barut Ebrusu
Barut Ebrusu

 


Konuk Değerlendirmeleri
Siz de ebru sanatıyla ilgili duygu ve düşüncelerinizi, deneyimlerinizi ve değerlendirmelerinizi paylaşın.

 

   
Ebruland.com © 2006 - 2009
Tüm hakları saklıdır. Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.